Wydanie własnej książki. Co warto wiedzieć?
Wydanie własnej książki to nie lada wyzwanie. Proces ten wymaga wcześniejszego przygotowania i zaplanowania poszczególnych etapów, w przeciwnym razie może okazać się, że całe przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem. Poniżej prezentujemy kilka kwestii, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.
Praca nad tekstem
Pierwszym krokiem jest oczywiście napisanie książki. Pamiętaj, by przemyśleć temat, odpowiednio dobierać słowa, składać zdania zgodnie z zasadami gramatyki oraz by zadbać o logiczny rozwój wypowiedzi. Po napisaniu książki należy przejść do etapu edycji i korekty tekstu. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnemu redaktorowi. Ważne jest, aby tekst był spójny i czytelny dla odbiorcy, w przeciwnym razie może bowiem zostać negatywnie odebrany, co oczywiście zaważy na twojej opinii jako autora. Nie bez znaczenia jest także samo zapoznanie się z dziełem przez profesjonalnego redaktora, ponieważ przy okazji może on podzielić się z tobą krótką recenzją na jej temat. Na tym etapie będziesz mieć bowiem możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian do treści. Później będzie już za późno, dlatego na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę.
Wybór formy wydania
Dzieło jest już ukończone. A zatem: jak wydać książkę? Istnieje kilka modeli wydawniczych, które można wykorzystać. Oto dwa najpopularniejsze z nich:
- Wydanie samodzielne. W przypadku wydania samodzielnego autor samodzielnie zajmuje się drukiem i sprzedażą książki. Może to zrobić za pośrednictwem drukarni cyfrowej lub sklepu internetowego. Wydanie samodzielne pozwala na większą swobodę, ale wiąże się też z większym obciążeniem finansowym i organizacyjnym.
- Crowdfunding. W tym przypadku autor zbiera fundusze na wydanie książki poprzez platformy crowdfundingowe. Po zebraniu odpowiedniej kwoty drukuje i rozprowadza książkę. Ten model pozwala na sfinansowanie książki przez osoby, które są zainteresowane jej zakupem, ale wiąże się też z ryzykiem niezebrania wystarczających środków.
- Współpraca z profesjonalnym wydawnictwem. Jeśli uda ci się nawiązać współpracę z wydawnictwem, organizuje ono i sfinansuje cały proces wydawniczy twojego dzieła. Warto jednak wiedzieć, że wówczas autor ma jedynie minimalny udział w zyskach z jej sprzedaży.
Pamiętaj, że wybór modelu wydawniczego zależy od indywidualnych preferencji autora i od celów, jakie ma przy wydaniu książki. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje możliwości finansowe i promocyjne. Pamiętaj, również że wydanie własnej książki wymaga dużo pracy i cierpliwości. Istotne jest, aby zaplanować poszczególne etapy i skupić się na każdym z nich, by osiągnąć sukces.