Wydajemy własną książkę – na czym polega self-publishing?

Wydajemy własną książkę – na czym polega self-publishing?

Każdy twórca dobrze pamięta dzień, w którym wydał swoją pierwszą książkę. Kiedyś możliwość ta miała jedynie niewielka grupka twórców – o wiele trudniej było zaistnieć w literackim świecie i znaleźć wydawcę. Dziś, dzięki rozwojowi marketingu online i technologii poligraficznej, możliwość wydania książki ma prawie każdy – dlatego w niniejszym artykule opowiemy szerzej o self-publishingu. Zapraszamy do lektury!

Self-publishing – czym właściwie jest?

Self-publishing to termin określający samodzielne wydanie swojego dzieła. W kontekście literackim termin ten odnosi się więc do wydania książki przez autora na własną rękę. Literacki self-publishing jest obecnie coraz częstszą praktyką – dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim twórcy cenią sobie wolność, jaką daje wydawnictwo na własną rękę. W takiej sytuacji autor nie jest związany warunkami umowy z wydawcą i nikt nie ingeruje w treść jego dzieła. Z drugiej jednak strony, ta wolność ma swoją cenę – autor musi ponieść pełen koszt związany z wydaniem i promocją swego dzieła. No właśnie, i tutaj przechodzimy do kolejnego powodu, dla którego w ostatnim czasie self-publishing rośnie w siłę. Wydawcy niechętnie wydają dzieła mało znanych autorów, ponieważ uznają to za inwestycję wysokiego ryzyka – koszt wydania książki musi się zwrócić, a samo wydanie przynieść wymierne zyski. Niestety, wydawca ze środków ze sprzedaży książki musi pokryć koszta przygotowania i druku książki oraz jej promocji, a z pozostałej części oddać jeszcze dolę dla autora. Dlatego często wytwórnie nie chcą podejmować współpracy z autorami o nieugruntowanej pozycji.

Jakie koszty ponosi autor przy samodzielnym wydawaniu książki?

Każda osoba, której marzy się samodzielne wydanie własnej książki, powinna przemyśleć takie kwestie jak:

  • Kto wykona korektę książki?
  • Czy samodzielnie przygotuje oprawę graficzną, czy zamierza ją zlecić?
  • Komu zleci przygotowanie książki do druku?
  • W jakim nakładzie planuje wydrukować książkę?
  • Sposoby promocji swojego dzieła.

Korektę książki najlepiej zlecić – jej koszt mieści się w przedziale 5 do 20 zł za stronę. Jeżeli zależy nam na optymalizacji kosztów, to oprawę możemy wykonać samodzielnie (jeżeli chcielibyśmy zlecić to zadanie grafikowi, to koszt takiej usługi wyniesie około 800 do 2000 złotych). Warto mierzyć swoje siły na zamiary – atrakcyjnie oprawiona książka przyciągnie uwagę i potencjalnych czytelników. Przygotowanie do druku najlepiej zlecić grafikowi, bądź drukarni, która wydrukuje naszą książkę. Cena druku jednej książki zazwyczaj waha się w przedziale 10 do 30 złotych przy nakładzie 1000 sztuk i 3 do 10 złotych za sztukę przy wyższych nakładach. Podane liczby są jedynie orientacyjne!