Weryfikacja uprawnień dostępowych na podstawie analizy cech biometrycznych – jak to działa?
Do czego służy czytnik czujnik biometryczny? To urządzenie wykorzystywane przede wszystkim przez służby i agencje rządowe. Dziś opowiemy nieco więcej zarówno o nim, jak i o samych cechach biometrycznych. W tym miejscu zdradzimy, że dzięki analizie cech biometrycznych można w prosty sposób zweryfikować, czy z jaką osoba mamy do czynienia – czy jest poszukiwana lub jakie posiada uprawnienia. Czym właściwie są cechy biometryczne i w jaki sposób urządzenia je analizują? Zapraszamy do lektury!
Czym są cechy biometryczne?
Cechy biometryczne to indywidualne cechy istoty żywej, które różnicują ja względem innych przedstawicieli gatunku. Mowa tu na przykład o kształcie linii papilarnych, układzie siatkówki oka, zapachu, geometrii twarzy czy układzie naczyń krwionośnych. To niepowtarzalne cechy typowe dla danego przedstawiciela gatunku, dzięki którym można go zidentyfikować ze 100 procentową pewnością. Do cech biometrycznych nie zalicza się więc cech powtarzalnych takich jak kolor włosów, oczu czy skóry.
Do czego służą czujniki biometryczne?
Czytnik lub czujnik biometryczny to urządzenie przeznaczone do analizy określonej cechy biometrycznej. Tego rodzaju urządzenia posiadają wbudowany czujnik laserowy, przy użyciu którego skanują daną część ciała. Następnie rozpoczyna się weryfikacja – dane z czujnika są przesyłane do komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie wraz z bazą cech biometrycznych grupy osób. Mogą być to na przykład osoby poszukiwane przez policję. W takiej sytuacji jeżeli zeskanowane cechy biometryczne są zgodne z cechami biometrycznymi osoby, która znajduje się w bazie osób poszukiwanych, to służby zyskują pewność, że mają do czynienia z poszukiwaną osobą. Na tym jednak zadania czujników biometrycznych się nie kończą. Oczywiście, skanery odcisków palców są powszechnie wykorzystywane przez służby, jednak w ostatnim z czujnikami biometrycznymi spotkamy się także w pilnie strzeżonych obiektach. Początkowo rozwiązanie to było wykorzystywane głównie przez agencje rządowe, dziś jednak również w budynkach prywatnych natrafimy na pomieszczenia, do których wstęp jest możliwy po weryfikacji osoby na podstawie skanu siatkówki oka bądź odcisku palca.
Czujnik biometryczny w smartfonie
Czy wiesz, że również w smartfonach stosuje się czujniki biometryczne? To dzięki nim telefon możesz odblokować dzięki odciskowi palca. Taki czujnik działa na tej samej zasadzie, co jego „policyjna” wersja z tą jednak różnicą, że dane osoby uprawnionej do odblokowania telefonu, są zapisane w pamięci takiego urządzenia. Telefon po zeskanowaniu cechy biometrycznej, jaką jest odcisk linii papilarnej, porównuje go z odciskiem, który ma zapisany w swojej pamięci. Jeżeli oba skany są ze sobą zgodne, to urządzenie odblokuje się.