Start w karierze fotografa

Start w karierze fotografa

Właśnie skończyłeś szkołę i marzysz o karierze fotografa? Coraz więcej młodych ludzie decyduje się na pracę na własny rachunek, jak freelancer – kamerzysta, fotograf social media manager, to tylko nieliczne z popularnych w dzisiejszym świecie wolnych zawodów. Nic dziwnego, że zawody te cieszą się tak ogromną popularnością, pozwalają na podróże, samodzielne zarządzanie czasem pracy i wiążą się z poznawaniem nowych ludzi. To kreatywne zajęcie, jednak nie dla każdego.

Od czego zacząć karierę fotografa?

Wielu młodych ludzi marzy o tym, by żyć z pasji, jaką jest fotografia. Kiedyś nie był to zawód osiągalny dla każdego, dzisiaj zapotrzebowanie na freelancerów, jest o wiele większe niż kiedykolwiek. Jednak do tego zawodu potrzebna jest nie tylko pasja, ale i detrminacja. Jak rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć? Nie każdy fotograf ma ukończone studia wyższe, jeżeli i Ty ich nie masz, wcale nie przekreśla to Twojej kariery. W tym zawodzie liczą się umiejętności oraz portfolio, które przedstawisz swoim przyszłym zleceniobiorcom.

Jaki sprzęt do początkowej fotografii?

Kolejną bardzo istotną kwestią w zawodzie fotografa, jest wybór odpowiedniego sprzętu. Jest to główne narzędzie pracy każdego fotografa, jest dobór apartu do naszych potrzeb, umiejętności i fotografii, w której będziemy się specjalizować, jest niezwykle ważny. Lustrzanka cyfrowa, kamera gopro, a może bezlusterkowiec? Zanim zdecydujemy się na konkretny model, dokładnie zastanówmy się, gdzie najczęściej chcemy robić zdjęcia. Jeśli zamierzamy zajmować się fotografią krajobrazową lub robić reportaże z podróży, wtedy warto wybrać kamerę sportową lub bezlusterkowca, ważne by sprzęt był kompaktowych rozmiarów i poradził sobie w trudnych warunkach, nie zawsze przy idealnym oświetleniu. Jeżeli jednak zależy nam na robieniu zdjęć w studiu, wtedy najlepszym wyborem będzie lustrzanka cyfrowa.

Jak rozpocząć pracę w zawodzie fotografa?

Początki w żadnych zawodzie nie są łatwe, wszędzie wymagają od nas doświadczenia i określonych umiejętności. W zawodzie fotografa jest to o tyle prostsze, że samodzielnie możemy wykonywać zdjęcia, które w przyszłości będą naszym portfolio. Możemy również pomyśleć o stażu i praktykach, jest wiele ofert tj. fotografia wizerunkowa, fotografia portretowa, gdzie możemy rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć. W takich miejscach, możemy zdobyć swoje pierwsze doświadczenie i wiele się nauczyć. A Wy macie już pomysł na to, jak zacząć swoją przygodę z fotografią?