Serwis kas fiskalnych – jak długo trwa i ile kosztuje?

Serwis kas fiskalnych – jak długo trwa i ile kosztuje?

Każdy właściciel samochodu wie, że musi pamiętać o okresowych przeglądach technicznych, aby móc dalej użytkować pojazd. Nie inaczej jest w przypadku kas fiskalnych. To wyspecjalizowane urządzenia, które również podlegają obowiązkowym kontrolom. W praktyce kasy fiskalne muszą przejść przegląd techniczny. Jak długo trwa serwis kas fiskalnych i ile kosztuje taka usługa? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego potrzebny jest serwis kas fiskalnych?

Zakres obowiązkowych przeglądów kas fiskalnych jest regulowany przepisami prawa a ściślej w ustawie o VAT. Art. 11 ust. 3a w wymienionym akcie prawnym wskazuje, że właściciel kasy fiskalnej musi poddawać swoją kasę obowiązkowym przeglądom, co dwa lata, lecz nie rzadziej niż co 24 miesiące. Czynności przeglądowe kształtuje także Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 w sprawie kas rejestrujących. Dokument określa zakres prac serwisanta, a także precyzuje definicję i możliwe warianty obchodzenia się z kasą fiskalną. Jednak nie znajdziemy w powyższym akcie informacji na temat tego, ile trwa serwisowanie i jaką kwotę powinien wziąć serwisant za swoje czynności zawodowe. W związku z tym postanowiliśmy opracować ten artykuł, aby udostępnić praktyczne informacji, które ułatwią zakres związany z przeznaczeniem kasy fiskalnej na przegląd.

Jak długo trwa serwis kas fiskalnych?

Wcześniej wspomniane rozporządzenie określa czynności, jakie serwisant musi wykonać, aby przegląd mógł być zatwierdzony. Jednak przepisy nie wskazują, jak długo trwa serwis kas fiskalnych. Poznań jest miejscem realizacji takich przeglądów. To jednak ważna informacja, ponieważ właściciel mógłby zaplanować czas i organizację firmy. Czas trwania serwisu jest ściśle uzależniony od ilości i jakości pracy serwisanta. Badanie obejmuje sprawdzenie stanu plomb, ich liczbę, a także zgodność urządzenia z dokumentacją techniczną. Oprócz tego podczas przeglądu serwisant sprawdza jakość wydruku i wyświetlacza. W praktyce przegląd trwa nie więcej niż 30 minut. Tak więc właściciel może oddać kasę na krótki czas i w tym samym dniu zamontować z powrotem w swojej firmie i kontynuować swoją działalność.

Ile kosztuje serwis kas fiskalnych?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje taki serwis, to dobrze, że czytasz na nasz artykuł. Cena tak samo, jak i czas trwania przeglądu jest uzależniona od firmy przeglądowej i zakresu prac. Jednak biorąc pod uwagę standardowe ceny, przegląd kasy kosztuje od 150 do 400 złotych brutto. Oczywiście ceny z górnej granicy będą występowały w największych miastach w Polsce.