Nowinki technologiczne - czy AI zastąpi grafika?
Jesteśmy otoczeni różnego typu rozwiązaniami, które nie tylko ułatwiają, ale w dużej mierze także usprawniają realizację zadań. W wielu formach pracowników fizycznych zastępują roboty, a człowiek jedynie nadzoruje ich prace. Dużym zainteresowaniem cieszą się prace redaktorskie, ale także graficzne, na które w ostatnich latach jest popyt. Często pracodawcy szukają rozwiązania, które usprawni realizacje projektu, bez jednoczesnego przeciążania pracowników.
- Czym jest Al?
- Gdzie można wykorzystywać Al?
- Czy AL jest zagrożeniem dla człowieka?
- Praca człowieka a praca Al
- Czy warto korzystać z Al?
Czym jest Al?
Al brzmi obco, jednak to sztuczna inteligencja, która dla wielu jest idealnym sposobem na radzenie sobie z przeróżnego typu problemami. Technologia opiera się na zebraniu lub przygotowaniu określonych danych, które mogą być kompletowane za pomocą czujników kamery, a następnie są one przetwarzane i uzyskuje się ich efekt. Oczywiście sztuczna inteligencja uczy się tworzyć określone efekty, na podstawie dostarczonych danych. Sztuczna inteligencja może wspomagać prace człowieka, co w znacznym stopniu usprawnia realizację nawet bardzo trudnych zadań.
Gdzie można wykorzystywać Al?
Sztuczną inteligencję z powodzeniem wykorzystuje się już w wielu branżach. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się programy, które umożliwiają tworzenie tekstów, czy też grafik właśnie za pomocą Al. Obecnie istnieje możliwość, by rozszerzyć gotowy obraz o dodatkowe elementy, czy też nawet domalować jego dalszą przestrzeń. Dla wielu pasjonatów grafiki to wspaniała okazja do sprawdzenia, jak wiele możliwości daje technologia, ale również, w którym kierunku może ten rozwój iść. Oczywiście podstawą dla prawidłowego funkcjonowania Al jest jakiś, nawet bardzo drobny zasób danych. Sztuczna inteligencja na podstawie dostarczonych źródeł może stworzyć lub poszerzyć konkretną grafikę, jednak sama nie jest w stanie pracować bez tych wartości. Al zna relacje między obrazem a jego opisem, dlatego traktuje je jako bazowe dane, z którymi może pracować. Oznacza to, że sztuczna inteligencja z powodzeniem może być wykorzystywana jako pomoc dla grafika, który chciałby sprawdzić, jak można zmodyfikować konkretny obraz, czy też zobaczyć jego przeróżne wariacje, a następnie wybrać najlepszą. To niewątpliwie oszczędność czasu, gdyż dla wielu specjalistów wymyślanie podobnych grafik, a jednak różniących się detalami, czy kolorystyką, bywa problematyczne i czasochłonne.
Czy Al jest zagrożeniem dla człowieka?
Coraz więcej pojawia się informacji dotyczących zagrożenia sztucznej inteligencji dla pracy twórczej człowieka. W rzeczywistości bardzo duże znaczenie ma nie tylko samo podejście do realizacji projektu, ale przede wszystkim jego zakres. Graficy najczęściej muszą pracować, bazując, na pustej kartce papieru i kilku pomysłach od zleceniodawcy. Daje to ogromną szansę na stworzenie czegoś wyjątkowego, ale przede wszystkim niepowtarzalnego. W przypadku AL niezbędne są dane, które poddawane są analizie i następnie powstaje dzieło. Nie można więc postrzegać sztucznej inteligencji jako zagrożenia dla pracy człowieka, ponieważ zakres zadań jest skrajnie różny. Oczywiście, można potraktować to technologiczne rozwiązanie jako wsparcie dla pracy, ułatwienie w realizacji projektu, jednak konkretne efekty są tworzone na podstawie tego, co dostarczy człowiek. W efekcie sam w sobie nie może stanowić realnego zagrożenia dla pracownika, ponieważ do uzyskania konkretnego rozwiązania, potrzebuje danych, które są mu dostarczane. Obecnie pracuje się na wielu programach, dlatego Al może być pomocny.
Praca człowieka a praca Al
Praca człowieka często opiera się na szeregu wymagań, które są ustalane z Klientem, ale także w późniejszym czasie modyfikowane. W przypadku sztucznej inteligencji należy podać już gotowe dane, by mogła ona przeanalizować, a następnie dać efekt tych analiz. Jest to więc całkowicie inny sposób działania i w żadnym stopniu Al nie może zastąpić pracy człowieka. Wiele osób się tego obawia, jednak warto zauważyć, że tylko człowiek może pracować od zera, jedynie na podstawie wytycznych. Al daje możliwość edycji gotowych obrazów, które zostały opisane w języku naturalnym. Właśnie na tej podstawie może zarówno usuwać poszczególne elementy, jak i dodawać inne. Jednocześnie dbając o detale takie jak cienie, teksturę, a nawet odbicia. Sztuczna inteligencja może skutecznie zmodyfikować dzieło, tworząc różne jego wersje. Al działa na podstawie procesu, który nosi nazwę "dyfuzja". W praktyce oznacza to, że cały proces tworzenia obrazu rozpoczyna się od kropek, które tworzą wzór. To właśnie w trakcie tego procesu jest on modyfikowany w kierunku obrazu, co daje możliwość jego rozpoznania, a następnie zmiany. Przykładem może być poprawa rysów twarzy modelki, podobne nakrycie głowy. Warto potraktować to narzędzie jako sposób na podbicie kreatywności, sprawdzenie technologii, czy nawet formę rozrywki. Dla wielu specjalistów może to być szansa na zdobycie nowego spojrzenia na już zrealizowane projekty, tym samym szansa na nowe pomysły dla kolejnych.