Nigdy nie rezygnuj z realizacji marzeń – oto historia kamerki GoPro

Nigdy nie rezygnuj z realizacji marzeń – oto historia kamerki GoPro

Czy wiesz jak powstała kamerka GoPro? Pomysł na jej stworzenie zrodził się w głowie młodego surfera szusującego po australijskich falach. Dziś opowiemy Wam ta pasjonującą historię – dlaczego warto ją poznać? Bo przykład ludzi takich jak Nick Woodman pokazuje nam, że nigdy nie wolno odpuszczać walki o marzenia!

Jak zrodził się pomysł na stworzenie kamery GoPro?

Nick Woodman w 2002 roku miał 26 lat i dopiero co ukończył studia. Z zamiłowania był surferem – mieszkał w Kalifornii i w wolnym czasie szlifował swoje surferskie umiejętności na tutejszych falach. Z okazji ukończenia studiów postanowił wyruszyć w podróż życia – kupił bilety na samolot do Australii, na miejscu wraz z grupką znajomych wynajął kampera i planował przemierzać tamtejsze wybrzeże w poszukiwaniu największych fal, by śmigać po nich na desce. Swoje wyczyny planował rejestrować na kamerze – jakież ogromne było jego rozczarowanie po obejrzeniu pierwszych zarejestrowanych filmów. Niestety, wyglądał na nich jak rozmazana kolorowa plama na niebieskim tle. W tamtych czasach używano dużo większych kamer niż obecnie. Sprzęty z tamtej epoki rejestrowały film na dużych kasetach VHS i nie były w stanie rejestrować dynamicznych, sportowych scen w dużym przybliżeniu. Oczywiście na rynku dostępne były również tak zwane kamery sportowe, jednak tego rodzaju sprzęt swoimi gabarytami przypominał kamery znane ze studiów filmowych – były wielkie, ciężkie i nieporęczne, noszenie ich na plaży byłoby prawdziwą katorgą. Co więc Nick postanowił zrobić? W głowie 26-latka zrodził się pomysł – stwórzmy lekką, kompaktową kamerę sportową o ogromnych możliwościach rejestrowania obrazu.

Od pomysłu do realizacji – tak powstawała kamera GoPro

Młody surfer postanowił nie marnować czasu i od razu przeszedł do działania. Z jednej strony kompletował zespół zapaleńców sportowych i technologicznych, wraz z którym planował zrealizować swój projekt, z drugiej natomiast – sprzedawał ręcznie robioną biżuterię z muszelek zebranych na australijskich plażach. Nieco ponad rok później na rynku pojawia się pierwsze dziecko firmy GoPro. Pierwsza kamera GoPro rejestrowała obraz na 8-milimetrowych tamach małych kasetek magnetofonowych, przez co była wielokrotnie mniejsza od kamer przeznaczonych do nagrywania obrazu na kasetach VHS. Sprzęt szybko zyskał sobie grono zwolenników wśród sportowców wyczynowych. Z biegiem kolejnych lat firma wprowadzała na rynek udoskonalone wersje pierwowzoru – dziś kamery GoPro nagrywają cyfrowy obraz i są w stanie go streamować w czasie rzeczywistym. GoPro obecnie wyznacza standardy dla innych producentów elektroniki sportowej. Przyklad Nicka Woodmana pokazuje, że warto za wszelką cenę walczyć o realizację marzeń. To wspaniałe, co osiągnął ten młody człowiek w tak krótkim czasie – przy ograniczonych zasobach finansowych i bez wiedzy technicznej!