Krótka historia kamerki GoPro – kto jest twórcą tego urządzenia?

Krótka historia kamerki GoPro – kto jest twórcą tego urządzenia?

Pomaga uchwycić dynamiczne sceny i sportowców w przeróżnych pozycjach. Może kręcić z powietrza i pod powierzchnią wody – kamerka GoPro zdecydowanie zrewolucjonizowała filmowanie sportów ekstremalnych. Kto i w jakich okolicznościach wymyślił kamerkę GoPro? Poznaj historię tego wyjątkowego urządzenia!

Kamerka GoPro – wynalazek surfera

Twórcą kamerki GoPro jest Nick Woodman – amerykański biznesmen i surfer z zamiłowania, który w 2002 roku wyruszył do Australii na podbój tamtejszych fal. 27-letniemy w tamtym czasie chłopakowi, bardzo zależało na uchwyceniu jego wyczynów na filmie i zdjęciach. Niestety jednak, filmy kręcone ówczesnym sprzętem – powiedzmy sobie szczerze – pozostawiały wiele do życzenia pod względem jakości rejestrowanego obrazu. Kamery i aparaty w tamtych czasach nie były przystosowane do rejestrowania dynamicznego obrazu, dlatego surfer często przypominał plamę na desce niż realną postać zmagająca się z siłami natury. Rozczarowanie młodego surfera szybko przerodziło się w kreatywność, dlatego Nick od razu obrał cel i postanowił od razu przejść do działania.

Od muszelkowych koralików do GoPro

Tym celem było stworzenie niedrogiej, kompaktowej kamery, która mogłaby uchwycić ludzi w trakcie wykonywania sportów ekstremalnych. Urządzenie z założenia miało być tak małe, aby można było je przymocować do kombinezonu czy kasku i było to przełomową wizją w ówczesnych czasach (wtedy o takich możliwościach rejestracji obrazu mieścił się przynajmniej w dużym plecaku). Jaki był pierwszy krok w kierunku osiągnięcia celu przez Nicka Woodmana? Początkujący biznesmen w pierwszej kolejności wybrał się na plaże i zaczął zbierać muszelki – tworzył z nich naszyjniki, które sprzedawał po kilkadziesiąt baksów ze swojego kampera. To historia kamerki, która sama jest godna własnego filmu. Kiedy ktoś go nakręci? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, gdzie GoPro jest teraz!

GoPro – kliszy 35 milimetrów do strumieniowania na żywo!

Pierwsza kamera GoPro sprzedana została już 2 lata później pojawiła się pierwsza kamerka sprzedawana z logiem GoPro. Urządzenie rejestrowało film na 35-milimetrowej kliszy. Kolejne lata to oczywiście przysłowiowe „wejście w cyfrę” – kamerki GoPro zaczęły zapisywać filmy na kartach pamięci. 2016 był bardzo ważny w historii firmy – to wtedy firma połączyła siły z firmą Periscope, dzięki czemu dziś przy użyciu GoPro możemy streamować live. GoPro jest dziś wiodącym producentem kamer sportowych. Firma regularnie rewolucjonizuje rynek kolejnymi innowacjami, czego najlepszym przykładem są najnowsze modele tychże kamer.