Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Polskie prawo podatkowe jest na tyle zawiłe, że wielu przedsiębiorców ma problem, aby odnaleźć się w jego meandrach. Dziś więc postanowiliśmy poruszyć kwestię, która niezwykle często zaprząta im głowę – kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Czy realizując usługi na zasadzie b2b musimy wystawiać paragon z kasy fiskalnej? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznasz dzięki lekturze tego artykułu, a ponieważ informacji do przekazania mamy całkiem sporo to tego wstępu nie ma sensu już dłużej przedłużać – zapraszamy do lektury!

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

W myśl panujących w Polsce przepisów prawa podatkowego obowiązek ten dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, które z tytułu sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych i osób fizycznych przekroczyły roczny limit obrotów wynoszący 20 000 złotych. Obowiązek ten nie dotyczy natomiast firm, które przekroczyły ten limit obrotu z tytułu handlu z innymi podmiotami gospodarczymi – w takim przypadku dowodem zawarcia transakcji jest faktura. Dlatego osoby rozliczające się w ramach b2b mogą spać spokojnie. Ok, załóżmy, że prowadzimy sklep spożywczy i w danym roku uzyskaliśmy obrót przekraczający wspomniane już 20 000 złotych – ile mamy czasu na montaż kasy fiskalnej?

Okres na montaż kasy fiskalnej w firmie

Po przekroczeniu limitu przedsiębiorca musi zamontować kasę fiskalną w terminie dwóch miesięcy. Termin ten jest liczony od końca miesiąca, w którym limit został przekroczony – tak więc szczęśliwcy, którzy uzyskali obrót roczny o wspomnianej wysokości w pierwszych dniach miesiąca, w praktyce na montaż tego urządzenia mają prawie trzy miesiące. Jakie kary grożą za brak posiadania kasy fiskalnej? Czy ktoś może zweryfikować to, czy dany przedsiębiorca posiada kasę fiskalną?

Kary za nieposiadanie kasy fiskalnej

Kara za nieposiadanie kasy fiskalnej może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto nadmienić, że inspektorzy Urzędu Skarbowego bardzo często weryfikują, czy osoby po przekroczeniu limitu zamontowały kasy fiskalne. Poznań, Warszawa, Gdańsk czy kraków to miasta, w których kontrole prowadzone są najczęściej, jednak również mieszkańcy mniejszych miejscowości powinni stosować się do przepisów polskiego prawa podatkowego. Na koniec nadmienimy, że kasę należy również regularnie serwisować – ustawowy termin na serwis tego urządzenia to dwa lata. Daty terminów powinny być zapisywane w książce serwisowej przez serwisanta – zazwyczaj przedstawiciela firmy, w której została zakupiona taka kasa.