Kasa fiskalna – kto musi ja posiadać w swoim punkcie sprzedażowym? Sprawdźmy!

Kasa fiskalna – kto musi ja posiadać w swoim punkcie sprzedażowym? Sprawdźmy!

Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych urządzeń służących do rejestracji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych – czy w takim razie każdy przedsiębiorca musi ją posiadać? Okazuje się, że nie! Dziś więc opowiemy o tym, kogo dotyczy ten obowiązek. Czy osoby rozliczające się na b2b z pracodawcą muszą posiadać kasę fiskalną? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy do lektury!

Kogo dotyczy obowiązek kasy fiskalnej?

W myśl przepisów polskiego prawa, obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy osób, które przekroczyły limit sprzedaży w wysokości 20 000 złotych. Limit ten dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Są to transakcje rozliczane przy użyciu rachunku bądź paragonu. Jeżeli wartość transakcji ma wliczać się do wspomnianego limitu, to kontrahentem takiego sprzedawcy nie mogą być więc spółki czy podmioty prowadzące inne formy działalności gospodarczej. Sprzedaż pomiędzy firmami jest rejestrowana przy użyciu innego mechanizmu – czyli faktury.

Rozliczenia b2b – czy trzeba je rejestrować przy użyciu kasy fiskalnej?

Business to business lub po prostu b2b to jedna z najpopularniejszych w ostatnim czasie form rozliczania się pracodawcy z pracownikiem. Z rozwiązania tego korzystają firmy z sektora IT, transportu czy marketingu. Czy więc obowiązkiem pracownika jest comiesięczne wystawianie paragonu? Otóż nie – jak wynika z panujących przepisów polskiego prawa podatkowego, obowiązkowi temu podlegają firmy, rozliczające się na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Dlatego informatycy mogą spać spokojnie – do rozliczenia wystarczy im jedynie faktura, ponieważ ich pracodawca również prowadzi firmę.

Obowiązek serwisowania kas fiskalnych – co jaki okres serwisować kasę fiskalną?

Polskie prawo określa również, co jaki czas należy serwisować kasy fiskalne. Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk oraz inne duże miasta – to tu najczęściej odbywają się kontrole skarbowe, dlatego warto przestrzegać terminu wynikającego z przepisów. Serwis kasy fiskalnej powinien odbywać się nie rzadziej, niż co dwa lata. Informacja o ostatniej dacie serwisu powinna być zawarta w książce serwisowej urządzenia. Niestety, w natłoku codziennych spraw przedsiębiorcom zdarza się zapomnieć o upływającym terminie. Sugerujemy więc, aby kartkę z datą ostatniego serwisu mieć schowaną w szufladce urządzenia, bądź po prostu przykleić do obudowy kasy.