Kasa fiskalna – kiedy jest wymagana?

Kasa fiskalna – kiedy jest wymagana?

Wielu przedsiębiorców nie do końca zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie kasy fiskalnej (nawet mobilnego, małego urządzenia, rejestrującego transakcje) i jakie konsekwencje mogą ponieść, gdy np. nastąpi awaria, a w zanadrzu nie posiadają zastępczego urządzenia. Przepisy stale się zmieniają, a lista przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do posiadania kas fiskalnych cięgle się poszerza. Prowadzenie firmy bez posiadania chociażby małego, przenośnego urządzenia do rejestracji transakcji jest po prostu niemożliwe. Gdzie najczęściej stosowane są kasy fiskalne? Przeczytaj!

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest to urządzenie, które ma zadanie rejestrować sprzedawane produkty oraz świadczone usługi. Potwierdzenie tej czynności jest drukowane w postaci paragonu fiskalnego. Pozwoli ona na to, by konsument miał dokładny wgląd w to co zakupił lub z jakiej usługi skorzystał wraz z ceną za poszczególny produkt/usługę oraz łączną kwotę. Paragon służy również jako dowód zakupu w momencie, gdy klient chce złożyć reklamację. Paragon fiskalny drukowany jest w dwóch egzemplarzach, jeden wydawany jest klientowi, drugi zostaje u przedsiębiorcy. Urządzenie fiskalne służy również do rozliczeń z systemem fiskalnym. Jest niezwykle ważne, więc gdy ulegnie awarii warto posiadać kontakt do serwis kas fiskalnych Poznań, Kraków, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Warszawa – w zależności gdzie prowadzimy działalność, wszędzie znajdziemy fachowców, którzy w szybkim tempie naprawią zepsute urządzenie.

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Do posiadanie kasy fiskalnej zobowiązani są zarówno mali, średni, jak i duzi przedsiębiorcy. Jej posiadanie zależne jest od tego, co jest przedmiotem działalności gospodarczej. Do ich posiadania zmuszeni są ci przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz osób nie fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Dla firm zawsze jesteśmy zobowiązani wystawić fakturę, a sprzedaży nie rejestrujemy na kasie fiskalnej, nawet jeżeli ją posiadamy.

Kasa fiskalna – jaką wybrać?

Mamy do wyboru naprawdę wiele urządzeń, które różnią się np. rozmiarem i funkcjami. Ogromną popularnością cieszą się mobilne kasy fiskalne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy np. są zobowiązani dojechać do klienta (lekarze, prawnicy). To idealna propozycja dla tych, którzy muszą korzystać z tego urządzenia poza miejscem handlu, ale w tym samym czasie muszą wystawić rachunek za świadczoną usługę lub sprzedaż. Posiadanie kasy fiskalnej, która jest mobilna to spora wygoda, ale również oszczędność. Takie urządzenie jest dużo tańsze, niż stacjonarna kasa fiskalna.