Jak podejść do wydania własnej książki?

Jak podejść do wydania własnej książki?

Wielu początkujących twórców marzy o tym, aby wydać swoją własną książkę, ale nie do końca wie, w jaki sposób się za to zabrać. Faktycznie czasem bywa to dość skomplikowane, ale wystarczy wiedzieć krok po kroku jak się do tego zabrać, a okaże się, że wcale nie było to tak złożone, jak wydawało się na pierwszy rzut oka. To dlatego podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do wydania takiej książki, o czym należy pamiętać, a także z pomocy jakiego wydawnictwa warto skorzystać, aby rezultaty faktycznie były widoczne. Obecnie do wyboru pozostają przede wszystkim dwa sposoby współpracy z wydawnictwami. Warto dobrać dla siebie ten najodpowiedniejszy!

W jaki sposób wydać swoją własną książkę?

Na pewno podstawą jeśli chodzi o wydawanie książki, jak najbardziej jest znalezienie odpowiedniego wydawcy, który spełniać będzie pewne oczekiwania i będzie dopasowany względem tego, czego aktualnie potrzeba. W takim razie pojawia się pytanie, jak wydać książkę, aby faktycznie zyskać odbiorców i zobaczyć tego pozytywny efekt? W tej kwestii nie ma co dużo kombinować. Przede wszystkim należy zastanowić się, który system wydawniczy najbardziej trafia w gust, a także w określone wymagania. Na pewno należy wziąć pod uwagę dwa najpopularniejsze systemy, a więc system współpracy z klasycznym wydawnictwem, oraz system self-publishing. Warto dowiedzieć się, czym się one charakteryzują, aby łatwiej móc podjąć ostateczną decyzję.

Wydawnictwo klasyczne czy self-publishing?

Skoro zostało już ustalone, że generalnie książkę można wydać na dwa sposoby, warto podjąć również decyzję dotyczącą tego, który z nich będzie najlepszy. Tutaj jednak nie ma jednej dobrej odpowiedzi, która będzie uniwersalna dla każdego. Na pewno warto zastanowić się, czego dokładnie się oczekuje. Jak wydać książkę opierając się o wydawnictwo klasyczne? Tutaj pod uwagę należy wziąć cały długi proces, a także to, że nie każda książka zostanie przyjęta przez standardowe wydawnictwo. Jednak jeśli zostanie się przyjętym, nie trzeba już płacić za cały proces wydawniczy, niemniej jednak wydawnictwo potrąca ustalony procent ze sprzedaży każdego egzemplarza. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wydawnictw self-publishing, w których płaci się jednorazowo za wydanie książki, ale później cały zysk przechodzi już na autora, zależne od ilości sprzedanych kopii książki. Zwłaszcza autorzy, którzy posiadają już swoją publiczność, na przykład w internecie, bardzo chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ zapewnia ona naprawdę dobry zarobek.