Jak kamera GoPro podbiła świat? Poznaj historię tego wyjątkowego sprzętu!

Jak kamera GoPro podbiła świat? Poznaj historię tego wyjątkowego sprzętu!

Czy wiesz, kim jest Nick Woodman? To człowiek, który w wieku 26 lat wyruszył w podróż życia, aby w jej trakcie wpaść na genialny pomysł – opracowanie kamery video stworzonej z myślą o sportowcach. Poznaj historie tego wyjątkowego człowieka i przekonaj się, że w marzenia nigdy nie wolno przestać wierzyć – zapraszamy do lektury!

Marzenie zrodzone w głowie 26-latka

Nick Woodman po ukończeniu studiów postanowił wyruszyć w podróż życia do Australii. Z pochodzenia był Amerykaninem, konkretniej Kalifornijczykiem. Nick uwielbiał surfować – pierwsze szlify zdobywał na falach amerykańskiego wybrzeża, jednak teraz czekał go prawdziwy sprawdzian – śmiganie na desce po rozszalałym morzu u wybrzeży Australii. Sportowiec miał plan zarejestrować swoje poczynania kamerą. Warto nadmienić, że był to rok 2002 – w tamtych czasach kamery były o wiele większe od tych, z którymi mamy do czynienia obecnie, a nagrywanie przez nie filmów na dużych kasetach VHS było ogólnie przyjętym standardem. Co więcej, lekkie, kompaktowe kamery, które były w zasięgu finansowym przysłowiowego Kowalskiego czy w tym przypadku Smitha, nie były w stanie rejestrować obrazu z daleka w wysokiej rozdzielczości, tym bardziej, jeżeli filmowany obiekt szybko się poruszał. Niestety Nick przekonał się o tym dopiero po pierwszych zarejestrowanych już w Australii ujęciach – wyglądał jak plama rozmazana na czymś, co czasem przypominało niebo, a czasem fale. Jednym słowem – jakość nagrań pozostawiała bardzo dużo do życzenia.

Pomysł zrodził się na plaży

Nick momentalnie po obejrzeniu filmu wpadł na genialny pomysł – skoro kompaktowe kamery mogące rejestrować lepszy obraz po prostu nie istnieją, to dlaczego ich nie wymyślić? Cóż – najpierw jest pomysł, a potem realizacja dlatego Nick od razu przeszedł do działania. Kolejny rok spędził na budowaniu zespołu i realizacji projektu za ciężko zarobione w Australii pieniądze. Zarabiał je, sprzedając biżuterię z muszelek, które samodzielnie zbierał na tamtejszych plażach. W roku 2003 światu ukazuje się pierwsza kamera GoPro – urządzenie, które od razu podbiło serca tysięcy sportowców na całym świecie. Pierwsze wersje tych kamerek nagrywały filmy na minikasetach magnetofonowych. Dopiero w kolejnych modelach urządzenia wprowadzono opcję rejestrowania obrazu cyfrowego, a w drugiej dekadzie XXI wieku pojawiły się już kamerki GoPro z możliwością streamowania. Nie wolno więc tracić wiary w marzenia i głęboko wierzyć w realizację swoich celów – ludzie tacy jak Nick Woodman pokazują, że taka polityka działania ma sens!