Jak dostać dobrą pracę w IT? Podpowiadamy!

Jak dostać dobrą pracę w IT? Podpowiadamy!

Sektor IT uznawany jest obecnie za najlepiej opłacalny i rozwojowy z punktu widzenia pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na kształcenie właśnie w tym kierunku. Choć dobrych specjalistów wciąż brakuje, rynek jest jednak dość konkurencyjny. Jak zatem dostać dobrą pracę w IT?

Odpowiednie wykształcenie

Podstawą w znalezieniu dobrze płatnej pracy w branży IT jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Programiści muszą bowiem potrafić korzystać z szeregu skomplikowanych systemów i znać języki programowania. Uczą się tego na specjalnych studiach, w szkołach prywatnych lub na różnego rodzaju kursach. Miejsce zdobycia niezbędnych umiejętności nie ma zazwyczaj dla pracodawców większego znaczenia, kluczowe jest bowiem ich udowodnienie w postaci np. wykonania próbnego projektu. Co ważne, poza stosownym wykształceniem warto również móc wpisać do CV odbycie wartościowych kursów czy szkoleń, np. językowych, z zakresu zarządzania projektami czy lean office. Posiadanie podobnych kompetencje bez wątpienia zadziała na twoją korzyść i zrobi na potencjalnym pracodawcy duże wrażenie!

Potwierdzone umiejętności

Wspomniane wyżej umiejętności u kandydata na stanowisko w firmie IT powinny być również w odpowiedni sposób potwierdzone. Pracodawcy zwracają na tę kwestię naprawdę dużą uwagę, ponieważ niejednokrotnie pracownicy uwzględniali w CV rzeczy, które nie miały pokrycia w rzeczywistości, mając nadzieję, że pracodawca tego faktu nie zauważy. Wobec tego dyrektorzy i rekruterzy dokładnie weryfikują kompetencje potencjalnych pracowników, zadając różnego rodzaju pytania pogłębiające (np. jak tworzyć aplikacje na androida czy postawić stronę internetową w unikalnym systemie) oraz prosząc o dołączenie do aplikacji stosownej dokumentacji. Mamy tu na myśli np. dyplom z ukończenia studiów, świadectwo pracy z poprzedniej firmy czy zaświadczenia o ukończonych kursach i zdobytych certyfikatach. Jeśli zatem chcesz, aby twoja kandydatura została uznana za poważną, dołącz do CV niezbędne dokumenty!

Rekomendacje od pracodawców

Jeśli wyjątkowo zależy ci na dostaniu się do konkretnej firmy z branży IT, poza klasycznym CV i potwierdzeniem swoich umiejętności możesz dołączyć do aplikacji rekomendacje od poprzednich pracodawców, zleceniodawców czy współpracowników. Taki społeczny dowód słuszności doskonale działa na rekruterów, którzy automatycznie nabierają do kandydata więcej szacunku i zaufania. Jeśli zatem masz możliwość zebrania rekomendacji, czym prędzej rozpocznij ich kompletowanie!