Druk i jego zastosowanie, czyli jak na wynalazku sprzed setek lat korzystamy do dziś

Druk i jego zastosowanie, czyli jak na wynalazku sprzed setek lat korzystamy do dziś

Obserwując pędzącą na przód technologię, ciężko czasem zrozumieć, że rozwiązania, które podarowano ludzkości wieki temu, do dziś zdają egzamin. Co więcej - bez wielu z nich raczej ciężko byłoby wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący świat. Technologia cyfrowa i wirtualna rzeczywistość, jak do tej pory, nie wyparły z użycia tak ważnego elementu, jakim jest druk.

Co się drukuje, czyli nie tylko Kindle..

Nie łatwo zapomnieć pierwsze wrażenie, jakie wywarł pierwszy zaprezentowany światu czytnik elektroniczny. Kindle przez jakiś czas biło rekordy popularności. Nic w tym dziwnego. W końcu można było zamienić opasłe tomy lektur na jedno, niewielkiej wagi urządzenie, które poza swoją zasobną pamięcią oferowało jeszcze bezpieczeństwo dla oczu czytającego. Przez moment wydawało się, że już na zawsze ten sposób poznawania tekstu będzie jedynym preferowanym, a drukowane książki zaczną odchodzić w niepamięć. Na szczęście dla miłośników tradycyjnej lektury nic takiego się nie wydarzyło. Księgarnie i biblioteki dalej świetnie prosperują, a pisarze wciąż wydają swoje działa w formie papierowej. Podobnie potoczyły się sprawy w przypadku prasy. Dostępne w sieci gazety online wcale nie doprowadziły do upadku tradycyjnej instytucji wydawniczej.

Jedni drukują, drudzy utylizują..

Bez druku ciężko też wyobrazić sobie funkcjonowanie różnego rodzaju instytucji. Wszelkie urzędy, banki, przedsiębiorstwa, hotele. Nawet sklepy osiedlowe nie mogą się bez niego obejść. Przepisy jasno mówią, iż za każdą transakcję nabywca winien otrzymać dowód zakupu - paragon lub fakturę. W placówkach wszelkiego typu funkcjonują dokumenty, które są dostępne zarówno dla pracowników, jak i dla kadry zarządzającej. Są też takie, do których dostęp mają tylko najważniejsze osoby w firmie. Kontrakty, porozumienia, ugody, dokumentacje projektów. Wszystko to przechowywane jest w formie papierowej. Co więcej, już w samym dziale kadr, zgodnie z obowiązującym prawem, teczki personalne muszą być przechowywane przez 10 lat. A co gdy taka dokumentacja nie jest nam już potrzebna? Raczej nie wyrzucimy jej tak zwyczajnie do kosza. Mało prawdopodobne, żeby ktoś przeglądał worek śmieci z mieszkania Kowalskiego. Dokumenty firmowe to już jednak inna sprawa. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i nie narażać na wyciek cennych danych, korporacje korzystają z rozwiązania, jakim jest utylizacja dokumentów Gdańsk. W ten sposób bezpiecznie i zgodnie z prawem można zapewnić spokojny sen sobie i pani z księgowości.

Drukowane, zaklejone i wysłane

Wynalezienie druku to nie tylko historia czytelnictwa. To także droga do przeniesienia na papier obrazu. Ilustracje w książkach, zdjęcia na okładkach magazynów, etykiety produktów. Jednym z wciąż doskonale prosperujących związanych z drukiem biznesów jest sprzedaż pamiątek. Kto choć raz nie wybierał kolorowych widokówek, by przesłać rodzinie i znajomym pozdrowienia z wakacji? Druk pocztówek to dziś nadal jeden z najlepszych sposobów na przekazanie piękna danego miejsca na drugi koniec świata.