Czym jest CBDC? Waluty cyfrowe banków centralnych
CBDC to skrót od Central Bank Digital Currencies, który oznacza cyfrowe waluty objęte specjalnym zabezpieczeniem przez banki centralne. Nie należy mylić ich z kryptowalutami, choć podobnie jak one, wykorzystują nowoczesną technologię blockchain. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco więcej o cyfrowych walutach.
Czym są cyfrowe waluty?
CBDC tworzone są w oparciu o tokeny na blockchainie i reprezentują wirtualną wersję walut fiducjarnych (w skrócie tzw. fiatów), czyli walut, których używamy na co dzień – dolarów, złotówek, euro itd. Czym są zatem kryptowaluty, a czym jest cbdc? Kryptowaluty to nie mają siedziby, a ich funkcjonowanie na światowym rynku nie jest uregulowane przez żaden organ centralny. Natomiast CBDC to waluty scentralizowane i kontrolowane przez odpowiednie władze monetarne (jak sama nazwa wskazuje, są to najczęściej banki centralne).
Waluty cyfrowe są absolutnym przełomem na rynku finansowym. Dzięki nim możliwy jest jego innowacyjny rozwój. Poszczególne państwa prześcigają się w kolejnych rozwiązaniach. Nad CBDC pracują już m.in. Chiny, Szwecja, Rosja, Korea Południowa, Indie, a nawet Unia Europejska. Zdecydowanym liderem w tym pościgu są Chiny, które jak dotąd nie znalazły sobie równych w dziedzinie CBDC.
Zalety CBDC
Polityka pieniężna konsekwentnie przenosi się do rzeczywistości cyfrowej. Z tym faktem muszą mierzyć się wszystkie światowe gospodarki. Waluty CBDC to bardzo innowacyjne rozwiązanie, z którym wiąże się wiele istotnych zalet. Każdy, kto zastanawia się, czym jest CBDC, powinien poznać najważniejsze korzyści cyfrowych walut.
- Oszczędności: rezygnacja z materialnych pieniędzy to znaczna redukcja kosztów związanych z ich produkcją, magazynowaniem i transportem.
- Duża wydajność: CBDC to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie, które docenia coraz większa liczba przedsiębiorców z całego świata. Koszt jednej transakcji opartej blockchainie jest jedynie cząstką tego, co wydawane jest na standardowe transfery płatnicze, a transakcje można wykonywać 24 godziny na dobę.
- Bezpieczeństwo: co prawda kryptowaluty wciąż nie cieszą się najlepszą opinią, jednak same tokeny projektowane na blockchainie są opatrzone specjalnymi protokołami zabezpieczającymi, które bazują na silnej kryptografii. Dzięki temu cyfrowa waluta jest o wiele bezpieczniejsza niż standardowe transfery finansowe.
Kwestią zastanawiającą jest, kiedy powstaną pierwsze waluty cyfrowe zaprojektowane przez światowe banki. Eksperci prognozują, że stanie się to najpóźniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy.