Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego sprzedawcy. Przedsiębiorcy jak wiadomo, sprzedają swoje produkty i usługi – czy więc każdy z nich ma obowiązek posiadać to urządzenie? Kiedy należy zamontować kasę fiskalną? Czy osoby zatrudnione na zasadach b2b muszą kwitować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Ten artykuł powstał po to, aby rozwiać wszelkie wasze wątpliwości związane z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej w firmie – zapraszamy do lektury!

Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest podyktowany przepisami polskiego prawa gospodarczego – kogo konkretnie dotyczy? Śpieszymy z tłumaczeniem – w zgodzie z panującym prawem, obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym przekroczyli limit sprzedaży na kwotę 20 000 zł. Limit ten dotyczy transakcji sprzedażowych zawartych z klientami detalicznymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Ok, to tyle teorii – a jak to wygląda w praktyce? Czy osoba rozliczająca się na podstawie faktury musi dodatkowo wystawiać paragon na kasie fiskalnej?

Czy osoby zatrudnione na b2b muszą posiadać kasę fiskalną?

Odpowiedź wynika z prawa przedstawionego w powyższym akapicie – mowa o transakcjach zawartych przez przedsiębiorcę z rolnikami ryczałtowymi i klientami detalicznymi (osobami prywatnymi). Jeżeli więc dany przedsiębiorca prowadzi jedynie sprzedaż względem innych firm, to nie musi wystawiać paragonów, ponieważ to faktura w jego przypadku stanowi potwierdzenie zawieranej transakcji. Pracownik zatrudniony na zasadach b2b jest z perspektywy prawa ustawodawcą realizującym usługi na rzecz innej firmy – nie dotyczy go więc obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Przekroczyłem limit sprzedażowy – ile mam czasu na montaż kasy fiskalnej?

Ile mamy czasu na zakup i montaż kasy fiskalnej w punkcie sprzedażowym, jeżeli przekroczyliśmy wspomniany limit 20 000? W zgodzie z polskim prawem, na to, by zacząć używać kasy fiskalnej, mamy dwa miesiące, licząc od ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym przekroczyliśmy limit. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że świeżo dotknięci obowiązkiem posiadania kasy przedsiębiorcy są bardziej narażeni na kontrole skarbowe, dlatego zawsze w terminie montujmy kasy fiskalne. Poznań uznaje się za niechlubną stolicę kontroli skarbowych – nie oznacza to jednak, że w innych miastach i miejscowościach się one nie odbywają. Dlatego zawsze starajmy się, aby jakakolwiek kontrola nie miała podstaw do wystawienia mandatu – dbajmy o porządek w dokumentacji, regularnie serwisujmy kasy i dbajmy o zgodność raportów z firmową gotówką.