Cyfrowe pieniądze - waluta przyszłości?

Cyfrowe pieniądze - waluta przyszłości?

CBDC, czyli cyfrowy pieniądz - to pojęcie z pewnością wkrótce zostanie mocno upowszechnione i stanie się faktem. Warto zatem zawczasu wyposażyć się w niezbędną wiedzę na temat tej waluty. Poniżej praktyczne kompendium informacji na ten temat!

Co po cyberprzestrzeni?

Obecnie żyjemy w mocno dynamicznym i zmieniającym się świecie. Nie da się zaprzeczyć, że na przestrzeni ostatnich dekad mieliśmy okazję zaobserwować jak wszelkie ułatwienia technologiczne wpłynęły na nasze codzienne funkcjonowanie i pracę. SMART domy, smartfony - to wszystko dzieje się na naszych oczach, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się czymś nieosiągalnym - a na pewno nie tak powszechnym jak obecnie. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest zatem perspektywa wprowadzenia cyfrowego pieniądza. O ile w Polsce nie odnotowujemy póki co takich przesłanek - musimy być gotowi na wprowadzenie takiego pieniądza najpierw w innych krajach. Cyfrowe euro - to wkrótce może być kolejną zmianą. Warto zatem zawczasu zapoznać się z tym zagadnieniem i oswoić z myślą, że pieniądze mogą wkrótce występować w postaci cyfrowej.

Jak zdefiniować cyfrowe pieniądze?

Ujmując to najbardziej obrazowo - cyfrowe pieniądze to swojego rodzaju matematyczny zapis w elektronicznej formie, który umożliwia dokonywanie operacji finansowych - z użyciem takich cyfrowych pieniędzy możesz dokonać zakupów. To swojego rodzaju cyfrowa alternatywa wobec dobrze znanej nam gotówki. Zadaniem banku centralnego jest zaoferowanie gwarancji, że to w 100% bezpieczny i pełnoprawny środek płatniczy. Postępująca digitalizacja dzieje się wprost na naszych oczach - to z kolei powoduje, że przyszłość pieniądza i jego przejście do cyfrowej postaci jest w zasadzie nieuniknione i nadejście tej ery zbliża się wielkimi krokami.

Oto przyszłość pieniądza

Łatwo zaobserwować postępujące zmiany w systemie płatności. Dlaczego? Otóż coraz częściej płacimy za pośrednictwem nie tylko karty płatniczej, ale i z użyciem telefony czy innych narzędzi elektronicznych. Nietrudno się domyśleć, że używamy wówczas elektronicznymi pieniędzmi - jednak de facto są one odpowiednikiem standardowej gotówki wytwarzanej przez bank centralny. Większa popularność wynikająca właśnie z tej zmiany w płatnościach doprowadziła do zwiększonego zainteresowania cyfrowymi pieniędzmi. Wbrew pozorem dokonywanie zakupów w sposób elektroniczny jest również kosztowne. CBDC to niejako przyszłość naszych czasów - warto zatem przygotować się mentalnie na takie zmiany i przyzwyczaić się do dynamiki współczesnego świata i dokonywania płatności.