Co warto wiedzieć o wydaniu własnej książki
O wydaniu własnej książki marzy naprawdę wielu twórców. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za to w odpowiedni sposób, aby faktycznie przyniosło to oczekiwane rezultaty. W końcu ma się tylko jeden debiut i warto dopilnować, aby był on udany. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji i możliwości, co sprawia, że na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, co spełni jego oczekiwania. Podpowiadamy więc, jak zaplanować wydanie książki, aby odnieść sukces i być zadowolonym z samego siebie.
Jak wydać swoją pierwszą książkę?
Początki z reguły bywają najtrudniejsze. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zaplanować swój debiut tak, aby książka była poczytna i budziła zainteresowanie. Jak wydać książkę w kilku prostych krokach? Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że podstawą jest po prostu dobrze napisana książka, która dodatkowo przejdzie profesjonalną korektę i oprawę. Następnie istotne jest podjęcie decyzji, co do rodzaju wydawnictwa. Tutaj koniecznie zastanowić się trzeba nad tym, które będzie najlepsze w danym przypadku, ponieważ jak zawsze, wszystko zależy od konkretnych potrzeb i założeń.
Na jakie wydawnictwo warto się zdecydować?
Tak jak było już wspomniane, podstawą jest zastanowienie się, które wydawnictwo będzie najlepsze w danym przypadku. Do wyboru w takiej sytuacji pozostają dwa główne modele. Przede wszystkim wydawnictwo standardowe, ale i zyskujący na coraz większej popularności self publishing. Wydawnictwo standardowe opiera się na całkowicie klasycznym modelu współpracy. Książka musi zostać zaakceptowana i przyjęta, a następnie trwają korekty i dokładne ustalenia dotyczące jej ostatecznej formy. Warto jednak wiedzieć, że nie każda książka zostanie przyjęta przez wydawnictwo. Do tego od sprzedaży każdego egzemplarza, pobierana jest prowizja. Autor jednak już nic nie płaci, a więc przyznać trzeba, że dla początkowych twórców jest to bardzo korzystna opcja, która pozwala zadebiutować nawet bez dużych nakładów finansowych i rozpropagować swoje dzieło. Model self publishing wyglada nieco inaczej. Przede wszystkim jest to model, w którym to autor płaci za opublikowanie swojej książki. Koszt jest jednak jednorazowy i pózniej już cały zysk trafia właśnie do pisarza. Daje mu także możliwość decydowania, w jaki sposób przebiegać będzie promocja takowej książki. Oznacza to więc nieco większa wolność i możliwość podejmowania własnych decyzji. Jak wydać książkę tak, aby być zadowolonym? Na pewno warto przemyśleć plusy i minusy każdego typu wydawnictwa.