Co po studiach?

Co po studiach?

Uzyskanie tytułu licencjata, inżyniera lub magistra to efekt wielu lat wyrzeczeń, poświęceń oraz ciężkiej pracy. Coraz więcej osób uważa jednak, że to nie uniwersytet i uczenie się niepraktycznych przedmiotów powinien być wyznacznikiem jakości na rynku pracy, ale własne doświadczenie zdobywane bez wyższego wykształcenia. Jakie ścieżki mogą wybrać absolwenci świeżo po ukończeniu studiów?

Rozwój marki

Studia ekonomiczne można w bardzo dużym uproszczeniu podzielić na finanse, rachunkowość oraz marketing. O ile pierwsze dwie gałęzie dość łatwo i logicznie można wytłumaczyć na bazie twardych danych, o tyle do marketingu wiele osób podchodzi dość ostrożnie. Tyczy się to szczególnie umysłów ścisłych. W dzisiejszych czasach, biorąc pod uwagę bardzo dużą liczbę podobnych jakościowo do siebie produktów i usług, bardzo dużą wartość odgrywa współpracująca z firmami agencja reklamowa. Poznań, Warszawa, Kraków - w wielu miastach w całej Polsce znajdziemy wiele małych i dużych przedsiębiorstw, które bardzo dużo zyskują na współpracy ze specjalistami od reklamy.

Przyszłościowe kierunki

Nie da się ukryć, że świat idzie w kierunku coraz bardziej rozwijającego się zdigitalizowanego społeczeństwa. Ma to widoczne przełożenie na nasze życie codzienne, a z tego powodu na nawyki konsumenckie. Znaczna większość sklepów i lokali usługowych w miarę możliwości bardzo mocno przenosi się do przestrzeni internetowej. Umówienie wizyty u fryzjera na specjalnej platformie czy też zamówienie zakupów do domu po wykonaniu kilku kliknięć na komputerze sprawia, że na rynku cały czas rośnie liczba miejsc pracy dla osób mających zacięcie i wiedzę z zakresu zaawansowanej technologii informatycznej. Z tego powodu bardzo duża liczba grafików, programistów oraz specjalistów od spraw wirtualizacji bez żadnych problemów znajdzie potencjalne zatrudnienie w przyszłości.

Podążanie we właściwym kierunku

Niezależnie od branży w której się znajdujemy, firma musi podążać we właściwym kierunku. Każde zawahanie lub większy błąd w jej funkcjonowaniu może sprawić, że konkurencja zyska bardzo dużą przewagę. Dlatego też wszystkie działy powinny działać w sposób skoordynowany. Nie wszyscy eksperci w swojej dziedzinie posiadają umiejętności miękkie niezbędne do zarządzania zespołem. Dlatego też warto zastanowić się nad stanowiskami product manager oraz project manager. Takie osoby świetnie współpracują z zespołem oraz nakreśla potencjalne cele długoterminowe oraz krótkoterminowe.