Chcesz wydać książkę? Zobacz jak!

Chcesz wydać książkę? Zobacz jak!

Wydanie własnej książki to ogromne wydarzenie! Warto więc przygotować się do tego, w jak najlepszy sposób. W tym celu korzystać można, zarówno z wydawnictwa standardowego, jak i z opcji opartej na self-publishingu. I jedna i druga metoda ma swoje plusy i minusy. Świadomość ich, z całą pewnością pomoże podjąć najlepszą decyzję! Należy też pamiętać o tym, że przecież każdy od czegoś zaczynał. Zrobienie pierwszego kroku może przynieść korzyści, o których nawet do tej pory się nie śniło. Podpowiadamy więc, w jaki sposób wydać książkę, która będzie zapowiedzią sukcesu!

Czy trzeba być pisarzem, żeby wydać książkę?

Niektóre osoby blokują same siebie przed wydaniem własnej książki, tłumacząc sobie wszystko jednym zdaniem, a mianowicie - "przecież nie jestem pisarzem". Czy jednak naprawdę trzeba nim być, aby móc opublikować swoje dzieło? Oczywiście, że nie! Nie trzeba być osobą znaną, aby móc pojawić się w tej branży. Wystarczy nieco talentu, polotu, ciekawa tematyka i odpowiednia organizacja, a poprzez organizację rozumieć też można zaplanowanie sposobu wydania takiej książki. Skorzystać można więc, zarówno z opcji współpracy z wydawnictwem klasycznym, jak i z wydawnictwem self publishing. Na start polecamy zwłaszcza tę drugą opcję!

Jakie możliwości daje self publishing?

Jeśli zdecydujesz się na self publishing, nie musisz martwić się tym, że twoja propozycja wydawnicza zostanie odrzucona. Self publishing pozwala na publikację książki każdemu, kto tego naprawdę chce! Oczywiście oznacza to również, że poniesiesz pewien nakład finansowy. Osoby, które decydują się na to rozwiązanie, muszą po prostu za to zapłacić. Jaki jest koszt wydania książki? Obecnie jest to około kilkanaście tysięcy złotych. To jednak pozwoli na korektę książki, jej odpowiednią oprawę graficzną i wydrukowanie ustalonej ilości egzemplarzy. Często jednak takie rozmowy i wyceny prowadzi się indywidualnie, a więc jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wydać książkę, koniecznie sprawdź te możliwości. Najpewniej otworzą ci one drzwi do kariery, a na pewno przynajmniej pozwolą poznać się szerszej publiczności.

Czy to dobry pomysł na start?

Najlepszy! Głównie dlatego, że samemu decyduje się o swoim losie i kolejnych krokach. Nie trzeba zdawać się na łaskę wydawcy, który przyjmie lub odrzuci propozycję. Dodatkowo później, za każdą sprzedaną książkę otrzymuje się całość kwoty. Dzięki temu przy dobrej sprzedaży, bardzo szybko można zwrócić sobie koszt włożony w wydanie, a nawet znacząco przekroczyć ten budżet.