3 sposoby na wydanie książki

3 sposoby na wydanie książki

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni, jak brzmi chińskie przysłowie. A obecnie dostęp do literatury jest praktycznie nieograniczony. Dlatego też powstało wiele sposobów na wydanie książki, a trzy z nich, o których opowiadamy w tym wpisie, są najskuteczniejsze!

Wydanie książki z wydawnictwem

Najbardziej znaną metodą na wydanie książki jest współpraca z wydawnictwem specjalizującym się w danym obszarze tematycznym. Na przykład niektóre wydawnictwa odgórnie określają, jaka konkretnie literatura je interesuje na przykład fantastyka, horrory czy biografia.

Wydajnie książki z pomocą specjalistów daje dużo korzyści, ponieważ wydawnictwo zajmuje się całą „otoczką”, czyli na przykład pokrywa koszty publikacji, redakcji, korekty oraz promocji książki. A jeśli jeszcze nawiążesz współpracę ze znanym wydawnictwem, możesz szybko zyskać renomę. Wadą na pewno jest trudność przebicia, ponieważ każdego dnia wydawnictwa są zasypywane propozycjami.

Self-publishing

Nawet odrzucenie książki przez wydawnictwo nie skreśla możliwości jej wydania. A to dlatego, że coraz popularniejszy jest self-publishing, czyli opublikowanie na własną rękę. Wówczas po Twojej stronie są wszystkie prace związane z wydaniem, takie jak koszty, korekta, redakcja, skład czy marketing. Jak wydać książkę samodzielnie? Wiele działań możesz zlecić specjalistom na przykład korektorom. Warto też dodać, że z self-publishingu korzysta mnóstwo znanych osób na przykład Olga Tokarczuk, która przecież otrzymała nagrodę Nobla! Do znanych postaci drukujących dzieła na własną rękę należał też nie kto inny jak Adam Mickiewicz.

Vanity press

I trzecią opcją, która też zyskuje na popularności, jest vanity press, czyli tak zwane wydanie książki z pomocą drukarni, ale przy jednoczesnym pokryciu kosztów (korekty, redakcji, składu, publikacji itd.). Vanity press to coś pomiędzy tradycyjną formą wydania a self-publishingiem. Często w tej formie wydawnictwo nie zajmuje się marketingiem, czyli promowaniem dzieła.

Jak widzisz, sposoby na wydanie książki są naprawdę różne, ale co ważne, jest ich kilka, co daje znacznie większe szanse na sukces. Każda opcja ma swoje zalety i wady. I chociaż prawie każdy marzy o współpracy ze znanym wydawnictwem, które umożliwi dotarcie do jak największego grona odbiorców, self-publishing i vanity press również otwierają wiele furtek do budowania marki i wybicia się na rynku.